Przegląd najciekawszych wydarzeń w nadchodzącym tygodniu w Poznaniu.

23.01 (wtorek)

Zespół powstał w 1985 roku w Poznaniu z inicjatywy basisty Henryka Tomczaka (Manufaktura Czterech Dyrektorów, Stress, Heam, Turbo, Izotop). Na początku swej działalności grupa wykonywała muzykę bluesową. W tym okresie skład tworzyli: były perkusista Turbo Wojciech Anioła, gitarzyści Janusz Musielak i Zbigniew Ślatała, Przemysław Hałuszczak – harmonijka ustna oraz wokalista zespołu Wolf Spider Leszek Szpigiel. Zespół dał serię koncertów klubowych, wystąpił też na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin ’85, Rawie Blues (1985, 1986 r.), Jesieni z Bluesem (1985 r.), Olsztyńskich Nocach Bluesowych (1985 r.), Muzycznym Campingu (1986 r.), X Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów we Wrocławiu (1986r). Zespół, oprócz własnych kompozycji, wykonywał również utwory Muddy’ego Watersa i B.B. Kinga. Nawiązał też współpracę z duetem Hamak, realizując wspólny program „Różne barwy bluesa”.

Grupa wylansowała nagrania „Po prostu zostań”, „Świat nie kończy się na Tobie”, „Ten blues”, „Nie wszystko można mieć (laureat lutowego telewizyjnego Plebiscytu Piosenki „Opole 1988”), cover grupy Stress „Ciężką drogą”. Zespół zagrał podczas festiwalu w Jarocinie w 1988 roku – utwór Każdy ci to powie znalazł się na składance Jarocin 88. W 1989 roku ukazał się debiutancki album grupy Innym niepotrzebni zawierający muzykę hołdującą tradycyjnemu hard rockowi wzbogaconemu o elementy bluesa i heavy metalu. Dwa lata później ukazał się anglojęzyczny zbiór Candles & Rain – nagrany bez Szpigla (wyemigrował do RFN, za to z Grzegorzem Kupczykiem (Turbo, CETI), a także z gościnnie grającym na instrumentach klawiszowych Grzegorzem Stróżniakiem (Lombard). Oficjalnie grupa rozwiązała się w 1997 roku. Okazjonalnie zespół wystąpił po wielu latach, 27 września 2011 roku w poznańskim klubie Blue Note podczas koncertu poświęconemu pamięci Andrzeja Sobczaka. Zespół ponownie reaktywował się w 2018 roku w składzie.


25.01 (czwartek)

Amerykańscy skandaliści THE MENTORS na czterech koncertach w Polsce!

Założony w 1976 roku przez trzech szkolnych kumpli heavy metalowo/punkowy zespół miał już wkrótce stać się jednym z najbardziej szokujących i kontrowersyjnych zespołów w historii USA.

Zaczęło się niewinnie – amerykańscy nastolatkowie, zainspirowani niemieckim horrorem „Hexen bis aufs Blut gequält” („The Mark Of The Devil”) uznawanym w popkulturze za „najbardziej przerażający film ever” wymyślili, żeby zespół występował w kapturach kata.

Następnie zaczęli rozsyłać po klubach w zachodnio – północnych Stanach kasety z nagraniami KISS w bardzo słabej jakości twierdząc (co było oczywistą bzdurą) że to ich nagrania żeby dostać propozycje grania.

Raz wysłali nawet „Live In Japan” DEEP PURPLE i to w dodatku do pizzerii (myśląc, że wysyłają do klubu muzycznego) czego rezultatem był (jak się dowiedzieli na miejscu) koncert na urodzinach jakiegoś dziecka. Jakimś cudem rodzicom dzieci i właścicielowi pizzerii koncert się nie spodobał, kazał im więc skończyć po pierwszym kawałku i się wynosić.

Począwszy od 1981 roku MENTORS zaczęli nagrywać pierwsze wydawnictwa, coraz bardziej bulwersując opinię publiczną tytułami utworów i tekstami, co w znacznym stopniu doprowadziło do założenia Parents Music Resource Center (na jednym z kongresów przeczytano m.in. tekst piosenki „Golden Shower” autorstwa Mentors), organizacji odpowiedzialnej za stworzenie słynnej naklejki PARENTAL ADVISORY EXPLICIT CONTENT, którą wszyscy znamy z okładek płyt.

W filmie dokumentalnym „Kurt and Courtney” El Duce, jeden z oryginalnych członków Mentors stwierdził, że Courtney oferowała mu 50 000 $ za zabicie Kurta, co można uznać raczej za głupi żart – żartem nie jest natomiast, że w dwa dni po wspomnianym wywiadzie kompletnie pijany El Duce został przejechany przez pociąg towarowy.

O The Mentors opowiadać można długo, na Youtube znajdziecie też trochę materiałów na ich temat, natomiast jeżeli chcecie zwyczajnie posłuchać dobrego heavy metalu/punka/shock rocka z niepokornymi, a raczej wręcz – skandalicznymi tekstami, przyjdźcie w styczniu na koncert.


26.01 (piątek)

Maja Koman wraca na poznańską scenę koncertem w Domu Tramwajarza w duecie z pianistą i producentem Dawidem Szmatułą. Od ponad dziesięciu lat tworzy z pasją i pomysłem. Jej klipy to bardzo oryginalne nietuzinkowe opowieści, teksty naszpikowane szczerością, muzyka której jest autorką zaprasza do pięknego świata pełnego melancholii i ciekawych połączeń. Koncerty Koman to niezapomniane wrażenia, towarzyszą jej najlepsi muzycy a każdy koncert jest ucztą dla ucha!

Maja koman – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i producentka projektów audio-wizualnych. Urodzona w poznaniu, w 2013 roku podpisała kontrakt fonograficzny z Warner Music Poland a jej debiutancki album ,,Pourquoi Pas” został w 2017 nominowany do Fryderyka w kategorii „fonograficzny debiut roku”. Zręcznie łączy gatunki muzyczne. Melancholię instrumentów smyczkowych z elektroniką, anielski głos z białym, folkowym śpiewo-krzykiem lub rapem. Wszystko dopełniają szczere teksty w języku angielskim, polskim i francuskim. Fani pokochali ją za niepowtarzalny styl muzyczny, oryginalne klipy i wizerunek, szczerość sceniczną i za to że nigdy nie przestawała ich zaskakiwać nowymi eksperymentami wizualno-dźwiękowymi. Ostatnim takim eksperymentem był kontrowersyjny singiel ,,Gdzie są te dzieci”.


27.01 (sobota)

WaluśKraksaKryzys wystąpi w ramach trasy promującej album “+ Piekło + Niebo +”!

WaluśKraksaKryzys! Jeden z najciekawszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej zaprezentuje materiał promujący najnowszy album “+ Piekło + Niebo +”! 

WaluśKraksaKryzys to najgłośniejszy debiut muzyki gitarowej ostatnich lat. Głośność najprawdopodobniej zawdzięcza ogromnej szczerości w tekstach i ciekawą kreację w braku kreacji. Jak sam o sobie mówi: osoba wątpiąca, ale wierząca, muzyk, autor, kompozytor, poeta, aktor, reżyser, przyszywany kuzyn Olka Świerkota, twórca około 10 kolaży, znany z duetu fajka boys internazionale. Grał z podkładem z takimi zespołami jak Wilki, Black Sabbath, Behemoth, czy Megadeath.

Jako r. muller ma na swoim koncie trzy utwory utrzymane w stylistyce szeroko rozumianego techno i jednego dj seta w Łódzkim klubie Konkret. Użytkownik darów losu, uczestnik mniej lub bardziej skomplikowanych relacji (również z samym sobą).Fan natury, chemii, darta, metafizyki, niezwykłej przemiany Mariana Banasia, zdrowego ciała, Andrzeja Dragana, zdrowego ducha i zdrowego, zdrowego rozsądku. Chętnie nosi używane ubrania w rozmiarach S/M.


28.01 (niedziela)

Misguided to nowa ekipa ze stajni Arcadian Industry. W 2021 wydali EP „Misguided”, jednocześnie koncertując w całej Polsce. Prosty i konkretny miks oldschoolowego, piwnicznego deathu i grindowo-hardcorowych patentów. W składzie zespołu są członkowie Slug Abuse, Back to Skull czy SUICIDEBYCOP.

Album „Condemnation” został wydany w kwietniu 2023, przy dużym wsparciu ekip związanych z zespołami takimi jak Dola czy Próżnia. „Condemnation” odkrywa szersze oblicze, promowane podczas tej trasy – bardziej połamane i crossoverowe, mniej prostackie, jednocześnie nadal energiczne i hołdujące takim bandom, jak choćby Code Orange, Nails, ale też Repulsion czy Autopsy. Po wydaniu płyty zaliczyli między innymi pierwsze europejskie wyjazdy czy festiwal Summer Dying Loud. Złapcie ich podczas trasy promującej ten album!

Skøv (Wrocław, punk/black’n’roll)

Połączenie punku i metalu. Melodyjki, groove, darcie mordy, blasty.
W marcu 2021 zespół własnym sumptem wydał drugi album zatytułowany „Family Feast”. Aktualnie w trakcie tworzenia nowego materiału – pierwsze single, takie jak “Above the Earth” i “The Coldest Summer” już się pojawiają. Lepiej zróbcie kilka przysiadów i kilkanaście pajacyków jeśli chcecie zobaczyć ich z bliska.

Scrüda (Gdańsk, crust/hc/black metal)

Świat upadł. Technologia zawiodła, biurowce runęły, a jedynym prawem jest prawo pięści. W nowej chaotycznej rzeczywistości pomiędzy gęstymi lasami a gruzami dawnych domów barbarzyńcy przemierzają swoją drogę i głoszą nieprzyjazną nowinę. Jest też diabeł – diabeł, agresja, żelazo i sępy czekające na ochłapy padliny.

Ziomki ze Sztyletów, Pandemic Outbreak i Meat Nation.