Andorski skład, eksplorujący po równo progresywne i melodyjne zakamarki death metalu, zagra 24 lutego w Poznaniu. Towarzyszyć mu będą Hypno5e, Stellar Circuits oraz Lampr3a – każde prezentujące inną, wsobną formę prog metalu.

𝗣𝗘𝗥𝗦𝗘𝗙𝗢𝗡𝗘  prog, melodic death metal:

“Liczymy, że znajdziecie przesłanie w tym muzycznym chaosie” – tak swój najnowszy album, “Metanoia”, reklamują sami muzycy Persefone. Bez obaw, chaosu tu nie ma, bo mimo mnogości najróżniejszych rozwiązań kompozycyjnych, wielowątkowe utwory grupy są zaplanowane w najmniejszym szczególe. Andorska formacja, akurat debiutująca wspomnianym krążkiem w Napalm Records, stawia na rozbuchaną formę i ekspozycję wszystkich szalonych pomysłów, na jakie wpada. Ich melodyjno-progresywny death metal jest więc przepełniony agresją i ciężarem, ale równie mocno co zadawanie ciosów liczy się tu element przygodowy. Na każde niecodzienne rozwiązanie rytmiczne czy instrumentalne zawijasy zespół przygotował kontrargumenty – począwszy od wielkich refrenów, a skończywszy na żelaznych riffach. Z nimi absolutnie nie ma nudy, bo te numery można rozgryzać całymi godzinami. Sami się o tym przekonacie.

𝗛𝗬𝗣𝗡𝗢𝟱𝗘  prog metal, post-metal:

Nie dość, że “Shoel” – tegoroczny materiał Hypno5e – zyskał największy rozgłos w dotychczasowej historii grupy, to do tego jest najbardziej zróżnicowanym w jej dyskografii. Francuzi wychodzą tutaj z pielęgnowanego od początku dyskografii pnia prog metalu, ale to tylko część ich obecnej tożsamości. Tutaj nikt nie boi się eksperymentów i wycieczek w nieznane. Skład z Montpellier bowiem poszukuje także absolutu w przestrzenności post-metalu, dojmującym ciężarze sludge’u, a gdzieś w tym wszystkim znajduje nawet miejsce na djentową rytmikę. Dla każdego coś dobrego? Pewnie, że tak.

𝗦𝗧𝗘𝗟𝗟𝗔𝗥 𝗖𝗜𝗥𝗖𝗨𝗜𝗧𝗦  prog metal, alt-metal:

Ci amerykanie grają metal progresywny w kluczu dzisiejszych standardów. Oldschoolowe brzmienia ze strychu i porozciągane swetry? Wykluczone. W ich przypadku ster przejmują głośne, wychodzące z alt-metalu riffy, rozbudowane wokale (od krzyku przez growling aż po czyste zawodzenie godne Karnivool), a nade wszystko liczy się tu masywny groove. Stellar Circuits to maszyna skalibrowana na robienie najwyższej jakości metalowych hitów.

𝗟𝗔𝗠𝗣𝗘𝗥𝗥𝗔  prog metal:

Hiszpanie z Lampr3a mają bardzo wiele do powiedzenia, ale jest w tym haczyk – ich rozległe historie nie zawierają żadnych słów. Trio z Kraju Basków prezentuje w stu procentach instrumentalny prog metal, w którym bardzo zaawansowane melodie i karkołomne aranżacje stanowią muzyczne clou. Bardzo wymagająca, ale i niesamowicie ciekawa propozycja artystyczna.