Emmet Cohen to wszechstronny amerykański pianista jazzowy i kompozytor, jeden z najistotniejszych reprezentantów świata muzyki swojego pokolenia. Został wybrany trzecim najlepszym żyjącym pianistą jazzowym na świecie w ankiecie czytelników „DownBeat” z grudnia 2022 roku. 

W wieku trzech lat rozpoczął naukę gry na pianinie, by po latach zostać absolwentem renomowanych szkół muzycznych w USA. Jest zwycięzcą American Pianists Awards 2019 oraz Cole Porter Fellow Amerykańskiego Stowarzyszenia Pianistów, a także Artist-in-Residence na Uniwersytecie Indianapolis. Był finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Theloniousa Monka w 2011 roku. 

Cohen wystąpił na najważniejszych międzynarodowych festiwalach jazzowych, ale również w kultowych klubach jazzowych: Village Vanguard, w Rose Hall w Lincoln Center czy w Kennedy Center w Waszyngtonie. Przez wiele lat był organistą-rezydentem w klubie jazzowym SMOKE w Harlemie. 

Podczas kwarantanny stworzył serię „Live From Emmet’s Place”, cotygodniową transmisję na żywo, która uzyskała miliony wyświetleń na całym świecie. Występował, nagrywał lub współpracował z takimi osobistościami, jak Ron Carter, Benny Golson, Jimmy Cobb, George Coleman, Jimmy Heath, Tootie Heath, Houston Person, Christian McBride, Kurt Elling, Billy Hart, Herlin Riley, Lea DeLaria czy Bill T. Jones. 

„DownBeat” chwalił „zwinny dotyk, miarowy krok i ciepłą ekspresję harmoniczną”, których używa do komunikowania się z innymi muzykami i publiczności na, jak mówi Cohen, „najgłębszym poziomie człowieczeństwa i indywidualności”.