Piotr Budniak Essential Group prezentuje specjalny projekt z udziałem wybitnych europejskich muzyków: Jure Pukl i David Doružka. To połączenie wschodnioeuropejskiej nostalgii z nowojorską postępowością. Wysublimowana wrażliwość i instynktowna drapieżność przeplatają się tworząc unikalną jakość opartą na nośnych melodiach, energetycznych rytmach i niczym nieskrępowanej improwizacji przy wysokiej dbałości o brzmienie. 

Jure Pukl – laureat najwyższej krajowej nagrody za wkład w sztukę w Słowenii (Nagrada Prešernovega). Jeden z najbardziej płodnych i kreatywnych saksofonistów młodszego pokolenia słoweńskiego jazzu. Absolwent Akademii Muzycznej w Grazu, stypendysta Berklee Collage of Music w Bostonie, gdzie uczył się pod okiem Joe Lovano i Gorge’a Garzone’a. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami, m.in. Dave Liebman, Branford Marsalis, Esperanza Spalding, Vijay Iyer czy Jeff „Tain” Watts. 

David Doružka – laureat prestiżowej nagrody Czeskiego Towarzystwa Jazzowego. Jeden z najlepszych i najoryginalniejszych gitarzystów w Czechach i całej Europie. Absolwent Berklee Collage of Music w Bostonie, gdzie uczył się pod okiem Joe Lovano i Gorge’a Garzone’a. W 2000 roku jako jedyny gitarzysta „namaszczony” przez samego Pata Methenego do udziału w Aspen Snowmass Jazz Colony w Kolorado. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami, m.in. Jorge Rossy, Django Bates, Rodney Green, Jeff Ballard czy Orrin Evans. Polskiej publiczności szerzej znany ze współpracy z Agą Zaryan. 

Piotr Budniak Essential Group – jeden z najciekawszych polskich zespołów jazzowych złożony z najbardziej charakterystycznych głosów swojego pokolenia. Mają na swoim koncie 5 bardzo dobrze przyjętych, zarówno w Polsce jak i za granicą, płyt oraz współprace m.in. z Peterem Evansem, Piotrem Wojtasikiem, Jacquesem Kubą Seguinem. Zagrali niemal 100 koncertów w Polsce, Czechach, Niemczech, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, Słowenii i Austrii. Konsekwentnie pracują nad unikalnym brzmieniem, a ich muzyka, mimo wysokiego poziomu artystycznego, pozostaje komunikatywna nawet dla niewprawionego odbiorcy. Zespół wykonuje autorskie kompozycje lidera balansujące na pograniczu współczesnego jazzu, indie oraz muzyki filmowej i improwizowanej. 

Skład:  
Wojciech Lichtański – saksofon altowy, flet  
Jure Pukl – saksofon tenorowy  
David Doružka – gitara  
Kajetan Borowski – fortepian  
Piotr Narajowski – kontrabas  
Piotr Budniak – perkusja 

NOWI MISTRZOWIE to cykl koncertowy Blue Note, w ramach którego oddajemy scenę uzdolnionym i młodym artystkom oraz muzykom. Zaproszeni przez nas wykonawcy zaprezentują, jak brzmi dziś „młody” jazz i co gra w duszach przyszłych mistrzów. Koncerty opatrzone tym szyldem, to za każdym razem synteza nowego spojrzenia na muzykę i mistrzowskich umiejętności.