Już czas rozpocząć pierwszy, wiosenny etap TRASY POŻEGNALNEJ: „Cap a l’eternitat: sempre que no et caguis pel camí”.

Odwiedzimy miejsca nam znane, nieznane, tajemnicze i nadzwyczajne. Będziemy tam na Was czekać, a kiedy już przyjdziecie, to zagramy i zaśpiewamy tak jak jeszcze nigdy dotąd. Trasa ma swój początek i koniec. O ile początek znamy, o tyle końca jeszcze nie widać. Nie wiemy, co przyniesie nam pojutrze, więc zaczynamy się żegnać jak najlepsi. Chcemy być jak Skorpionsi z NRD. Trzymajcie kciuki! 

Do zobaczenia na koncercie!

Świetliki – zespół brutalnych doświadczeń

ŚWIETLIKI
Zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata w 1992 roku w Krakowie. Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy Marcina Świetlickiego, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie „nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji, ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. 

Przyszłość pokazała, że muzyka, o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, idealnie współbrzmi z wierszami Świetlickiego. Nie targa, a uwydatnia rozliczne walory tych wierszy. Marcin Świetlicki okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (parlandzista od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.

Zespół wydał do tej pory sześć płyt długogrających. „Ogród koncentracyjny” (1995), „Cacy cacy Fleischmaschine” (1996), „Perły przed wieprze” (1999), „Złe misie” (2001), „Las putas melancolicas” (2005) oraz „Sromota” (2013). Debiutancki album stał się dla wielu słuchaczy tzw. dziełem kultowym. W istocie zawiera on wiele piosenek, które stały się już evergreenami (np. „Olifant”, „Nieprzysiadalność”, „Pogo”, „Opluty”, „Przed Wyborami”, „Świerszcze”). 

Piosenka „O.” z albumu „Sromota” dotarła do czwartego miejsca listy przebojów Trójki. W 2020 ukazała się – nagrodzona Fryderykiem – płyta „Wake Me Up Before You Fuck Me”.