Redaktor JazzPress, Jędrzej Janicki, napisał o nich w jednej ze swoich recenzji: „The Cuban Latin Jazz ewoluowali i z ciekawostki bardzo sprawnie grającej latynoskie rytmy, stali się pełnoprawnym i wyjątkowo oryginalnym jazzowym składem”. 

Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz to międzynarodowa formacja prowadzona przez muzyka Rolanda Abreu – kontrabasistę urodzonego na Kubie, który trafił do Wrocławia, gdzie ukończył Akademię Muzyczną. 

Obok lidera trzon zespołu stanowią:  
Taras Bakovskyi – saksofonista ukraińskiego pochodzenia, uczeń Piotra Barona; grał na ukraińskich festiwalach Odessa Jazz i Muzyczne Dialogi;  
Paweł Kukuła – pianista, student klasy Kuby Stankiewicza na Akademii Muzycznej we Wrocławiu;  
Dominik Jaske – cudowne dziecko perkusji. 

Młodzi artyści to przede wszystkim wybitni instrumentaliści, ale również barwne osobowości sceniczne. Ich muzyka to taneczna fuzja muzyki kubańskiej i jazzowej. Nie brak także setów łączących jazz, fusion i muzykę latynoską. Rytmicznemu transowi towarzyszą płomienne improwizacje ubrane w bardzo oryginalne kompozycje i aranżacje zespołu. 

Na swoim koncie mają już dwie płyty: „Juntos Por Siempre”, która wyprzedała się błyskawicznie. Druga płyta „Roots” ukazała się w lutym 2020 roku i jest dowodem na ogromny rozwój i głęboką świadomość muzyczną tych utalentowanych artystów.