Zapraszamy na wieczór pełen portugalskiego uroku i muzyki w Blue Note! 🌞 15 maja przeniesiemy się do Lizbony i poczujemy rytm fado, które zabrzmi dzięki artystom prosto z Portugalii – na scenie: Mel, André Vaz oraz trójka gitarzystów: Francisco Pereira, Carlos Viçoso, Vasco Sousa. 

Fado, dosłownie tłumaczone jako „los” lub „przeznaczenie”, to nie tylko gatunek muzyczny, ale prawdziwa dusza Portugalii. Jego smutne, melancholijne melodie i teksty przypominają o ludzkich losach, o radościach i cierpieniach życia. 

Mel jest wokalistką, której pasja do muzyki zrodziła się już w dzieciństwie. Od wielu lat jest stałą postacią w najbardziej prestiżowych domach fado w Lizbonie, gdzie jej głos porusza serca słuchaczy. Występowała na takich imprezach jak Santa Casa Alfama, NOS Alive oraz międzynarodowych trasach koncertowych np. Caixa Fado Festival w Luandzie. Brała również udział w projekcie „Tasting Fado” w Teatrze Tivoli BBVA. Do tej pory wydała dwa single – „Pista De Dança” i „Promessas” – z tekstem i muzyką swojego autorstwa, a w 2024 roku zaplanowana jest premiera jej debiutanckiego albumu. 

Towarzyszyć będzie jej André Vaz, którego historia z fado sięga dzieciństwa. W wieku zaledwie 9 lat wygrał Grande Noite do Fado w Coliseu dos Recreios. Po tym udziale wydał wiele płyt, wystąpił w filmie Manoela de Oliveiry, a także brał udział w europejskich serialach i musicalach, w szczególności w musicalu „Amália” Filipe La Féria. Występuje w najbardziej prestiżowych teatrach fado w Lizbonie, jest częścią obsady Páteo de Alfama/Fado em Si i udanego projektu „Fado in Chiado”. Jego najnowszy album, będący efektem intensywnych badań nad historią fado, jest próbą odtworzenia i zachowania dziedzictwa tego niezwykłego gatunku muzycznego. 

Skład: 
Mel – wokal 
André Vaz – wokal 
Francisco Pereira – gitara portugalska  
Carlos Viçoso – gitara klasyczna  
Vasco Sousa – gitara basowa