Dizzy Boyz Brass Band i Andrea Tofanelli znów razem na jednej estradzie! 

Dizzy Boyz to formacja występująca w nowoorleańskim składzie, wykonująca kompozycje własne oraz covery największych przebojów muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. W Blue Note pojawią się z projektem „Tribute to Maynard Fergusson”, podczas którego zaprezentują utwory nawiązujące do czasów świetności tego trębacza, aranżera i band leadera. 

Gwiazdą wieczoru będzie światowej sławy muzyk klasyczny i jazzowy, włoski wirtuoz trąbki Andrea Tofanelli. W wieku 10 lat rozpoczął naukę gry na trąbce w zespole z muzykami związanymi z Deanem Bemedettim, słynnym włosko-amerykańskim saksofonistą jazzowym. W wieku 14 lat Andrea rozpoczął współpracę z włoskimi big bandami, a następnie rozpoczął naukę w Konserwatorium „Instituto Musicale Pareggiato L. Boccherini”. Pobierał lekcje w Stanach Zjednoczonych u Armando Ghitally, solisty Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej oraz teatru Uniwersytetu w Michigan, a także – w zakresie trąbki jazzowej – u O. Valdambriniego i S. Fanniego z RAI Television Orchestras w Rzymie i Mediolanie. Jako muzyk jazzowy, Andrea Tofanelli występował w m.in. z Maynardem Fergusonem i jego Big Bop Nouveau, Randym Breckerem i Claudio Roditim, Peterem Erskinem, Kennym Wheelerm, Tomem Harrellem, Paulem Jeffreyem, Davem Liebmanem. Nagrał ponad 500 albumów w różnych gatunkach muzycznych, współpracując między innymi z Georgem Michaelem, Burtem Bacharachem, Joe Cockerem, Michaelem Buble. 

Czy wiecie, co łączy największe światowe przeboje, które porywają swoją muzyką do tańca? W każdym ważną rolę odgrywają instrumenty dęte: saksofony, puzon, tuba i trąbki, wraz ze spajającą ich brzmienie perkusją. Taki zestaw instrumentów wywodzi się z tradycji nowoorleańskich brass bandów i jest gotową receptą na niepowtarzalne, energetyczne brzmienie. Właśnie taka idea przyświecała Jakubowi Domańskiemu, założycielowi Dizzy Boyz Brass Band. W repertuarze Dizzy Boyz Brass Band znajdziemy najbardziej znane hity takich artystów, jak Pharrell Williams, Bruno Mars czy Justin Timberlake. Zespół ma na swoim koncie występy na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie, m.in. na Pfullendorf Brass Festival, Głogowskie Spotkania Jazzowe, International Trumpet Guild, Enter Enea Festival, Made in Chicago, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Festiwal Dwa Teatry w Zamościu, Corno Brass Music Festival, KFPP w Opolu czy Next Fest Music Showcase Conference. 

Jako support zagra Brothers Band, czyli formacja założona w 2023 roku, w skład której wchodzą studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zespół składa się z instrumentów dętych blaszanych oraz perkusji, a w repertuarze znajdują się najbardziej znane utwory muzyki popularnej w bogatych aranżacjach na brass band. 

Koncert odbywa się w ramach VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej dla Trębaczy, której organizatorem merytorycznym jest Katedra Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.