W trzydziestą rocznicę śmierci Ryszarda Riedla rusza ogólnopolska specjalna akustyczna trasa koncertowa pamięci legendarnego Artysty. Seria tych wyjątkowych koncertów nosi tytuł: „Wehikuł Czasu” i przenosi słuchaczy w świat niezapomnianych utworów śpiewanych przed laty przez Ryszarda Riedla z towarzyszeniem zespołu Dżem.

W 1994 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią, Ryszard Riedel wraz z zespołem „Dżem” bierze udział w akustycznej sesji nagraniowej. Rejestruje swój głos do kilkunastu kompozycji, swoistego „The best of”, który jeszcze tego samego roku ukazał się na albumach: „Akustycznie” i „Akustycznie – suplement”. Ryszard Riedel nie doczekał wydania tych płyt, nie zdążył też wystąpić na żadnym z koncertów, który by te świetne albumy promował. Po trzech dekadach to zadanie wykona Sebastian Riedel – z szacunkiem i głębokim ukłonem dla legendy swojego Ojca i artystycznego dorobku zespołu Dżem.

W czasie koncertu zostanie odegrany w całości album „Akustycznie” oraz wybrane kompozycje z drugiego krążka. W programie znajduje się więc cały szereg kultowych już utworów: „Whisky”, „Czerwony jak cegła”, „List do M.”, „Sen o Victorii”, „Naiwne pytania”, „Autsajder”, ale i wiele spośród tych rzadziej wykonywanych na żywo: „Cała w trawie”, „Słodka”, „Niewinni”, „Paw” czy „Detox”. Nie zabraknie piosenek dedykowanych swojemu Ojcu: „Kiedy znowu”, czy „Głos ma dobro, nie zło”. Całość została zaaranżowana na instrumenty akustyczne – ich wyjątkowe brzmienie sprzyja zadumie i wspomnieniom, a także buduje wyjątkową atmosferę wspólnego spotkania z postacią niezapomnianego Ryszarda Riedla.

Koncerty „Wehikuł Czasu” są swoistym hołdem dla muzycznego dziedzictwa zespołu „Dżem” i niezapomnianych lat, gdy na jego froncie stał legendarny „Rysiek”. Dwugodzinnym koncertom towarzyszy wystawa autentycznych pamiątek związanych z Ryszardem Riedlem – rękopisów, strojów, zdjęć, nagród, osobistych przedmiotów, a także przedstawienie dorobku artystycznego Artysty, w tym nieprezentowanych do tej pory multimediów.

BILETY NA TO WYDARZENIE SĄ DOSTĘPNE:

EVENTIM:
https://www.eventim.pl/…/rysiek-riedel-wehikul…/…

RYSZARD RIEDEL Jest jedną z największych legend rodzimej muzyki rockowej i bluesowej. Wieloletni charyzmatyczny frontman kultowego zespołu „Dżem”. Doskonały wokalista, indywidualność, świetny tekściarz i ogromna osobowość sceniczna. Na kanwie opowieści o jego życiu powstał film fabularny „Skazany na bluesa” z Tomaszem Kotem w roli głównej, a także spektakl (o tej samej nazwie) wystawiamy z powodzeniem od wielu sezonów na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Ryszardowi Riedlowi poświęcono też dokument filmowy „Sie macie ludzie” oraz książki „Rysiek” i „Rysiek Riedel we wspomnieniach”. Wciąż pamiętany, wciąż niezastąpiony na polskiej scenie muzycznej.

SEBASTIAN RIEDEL Jest uznanym wokalistą i gitarzystą. Zdobywcą tytułu bluesowego wokalisty roku (w ankiecie czytelników branżowego pisma „Twój Blues”). Od wielu lat stoi na czele zespołu Cree, ale nagrywał i występował również z „Dżemem”, „Perfectem” i „SBB”. Stawał na jednej scenie z Martyną Jakubowicz, Wojciechem Waglewskim, Dariuszem Kozakiewiczem, Józefem Skrzekiem, Markiem Raduli, a także z legendarnym bluesmanem Taj Mahalem czy Doylem Bramhallem II (Eric Clapton, Sheryl Crow, Arc Angels). Wydał siedem albumów z CREE i trzy albumy solowe, które zyskały znakomite recenzje i uznanie wśród fanów. Riedel junior występował na festiwalach w Opolu, Sopocie, katowickiej Rawie Blues, Olsztyńskich Nocach Bluesowych i w Jarocinie. Napisał słowo wstępne (intymne wspomnienie Ojca) do książki „Rysiek Riedel we wspomnieniach”.