PASSAGALIA – koncert promujący pierwszy album Leszka Możdżera i Adama Bałdycha w Poznaniu w ramach cyklu “Enter Enea Festival prezentuje” 

Fundacja “Europejskie Forum Sztuki” i Wink management, w oczekiwaniu na 14. edycję Enter Enea Festival zaprasza do Poznania, do Sali Ziemi na kolejny koncert: duet Leszka Możdżera i Adama Bałdycha, promujący ich pierwszy wspólny album “Passacaglia”. Muzycy zagrają w Wielkopolsce w na otwarcie trasy promującej płytę już 15-go lutego. 

PASSACAGLIA – premiera płyty 

Leszek Możdżer i Adam Bałdych po raz pierwszy zagrali razem w Operze Wrocławskiej, gdzie wspólnie wykonali improwizowaną muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”. Na ponowne spotkanie czekali ponad dekadę, kiedy to spotkali się na koncercie Adama Bałdycha “Poetry”, gdzie ramach Enter Enea Festival Leszek Możdżer wystąpił gościnnie na fortepianie i między bodaj najgorętszymi eksportowymi nazwiskami Polskiego Jazzu zaiskrzyło. Artyści poruszają się na styku muzyki improwizowanej i poważnej, pracowicie zakopując fosę dzielącą te dwa światy. Obaj gruntownie wykształceni, dysponujący doskonałą techniką, znakomicie orientują się w jazzowym idiomie, świadomie destylując z niego swój własny język – w taki sposób, aby był zrozumiały dla słuchacza. Nie zamykają się w gettach jazzowych podziemi, tylko z otwartymi głowami, bez lęku wychodzą na rozległą przestrzeń sprawiając, że głos ich instrumentów brzmi donośnie i odbija się szerokim echem. 

Bałdych i Możdżer kreują charakterystyczny dla siebie świat. Świat pełen wyważonego piękna wyrażającego się w szlachetnej kameralistyce ale również piętrzącego się w burzliwych, nasyconych wysoką intensywnością emocji, improwizowanych dialogach. Ich wymiana muzycznych myśli roztacza ów tajemny, charyzmatyczny urok, nasycona jest nieuchwytną, a jednak wyczuwalną pewnością siebie, która połączona z delikatnością i ogromnym już doświadczeniem powoduje, że oto na naszych oczach rozgrywa się muzyczny żywioł, który nie do końca daje się odgadnąć i rozszyfrować, ale można go doświadczyć na wyjątkowych koncertach w całej Polsce, w Poznaniu, muzycy zagrają 15.02 pod egidą Enter Enea Festival. 

„Passacaglia” jest elektryzującym albumem w którym niczym nieskrępowany muzyczny dialog uwodzi już od pierwszych nut. Eksplorując współczesny język sonorystyczny, wypełniony bardzo osobistymi środkami wyrazu, artyści umiejętnie stworzyli szlachetny mariaż dźwiękowy, bardzo komunikatywny w swoim charakterze, ale zaskakujący brzmieniem poprzez użycie unikalnej kombinacji instrumentów: niezwykle rzadkich skrzypiec renesansowych, dwóch fortepianów (w stroju 442 Hz i 432 Hz) oraz preparowanego pianina. Ta intymna i kameralna formuła okazuje się swoistą symfonią kolorów: żarliwą, ale precyzyjną, pełną urzekających detali i pomysłowych rozwiązań Album tworzy 14 utworów: od w pełni improwizowanych impresji, poprzez wspólne kompozycje, aż do niepowtarzalnych, osobistych interpretacji tematów Erica Satie czy Josquina des Pres. Album “Passacaglia” ukaże się 26 stycznia nakładem Imaginary Music, w partnerstwie z prestiżową wytwórnią ACT, która jeszcze jesienią prezentowała duet w ramach specjalnego koncertu w Filharmonii Berlińskiej. 

Koncert organizowany przez Fundację „Europejskie Forum Sztuki” i Wink managment jest kolejnym, po Marizie, muzycznym wydarzeniem z cyklu “Enter Enea Festival przedstawia” . 

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze, położonego w Poznaniu, Jeziora Strzeszyńskiego. 14. edycja wydarzenia programowanego przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29.05.2024. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Enter jest też miejscem wielu premier, inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Sponsorem koncertu jest Veolia.