Hiatus to niemalże świeżynka na festiwalowej mapie Poznania. Pierwsza edycja, wtedy enigmatycznego jeszcze wydarzenia, odbyła się rok temu. Swoje koncerty w sali Centrum Kultury Zamek zagrali artyści pochodzący z polski, łączący różne style, wykorzystujący do tworzenia najrozmaitsze instrumenty – Wrong Dials, Pin Park, Drogi Krajowe oraz Resina. Wówczas, ze względu na surowe restrykcje sanitarne, przygotowanych popisów muzycznych posłuchać mogli tylko odbiorcy Radia Afera. Co odczytać można z opinii słuchaczy, nie ujęło to smakowi przedsięwzięcia. „Najlepszy festiwal na jakim byłam w tym roku!” – recenzowała jedna z internautek, na facebookowym profilu wydarzenia.

.

.

Nadeszła pora na drugą odsłonę Hiatus Festival. Jak zwiastuje line-up, wydarzenie znów będzie wymykało się ramom muzycznym. Co istotne, ewoluuje pomysł na jego formułę.

Tym razem do zagrania koncertów zaproszeni zostali muzycy reprezentujący polską, jak i zagraniczną scenę niezależną – Rashad Becker, Jung an Tagen, LXMP oraz SETI SETTERS.    

RASHAD BECKER to berliński artysta, którego fanom muzyki eksperymentalnej nie trzeba przedstawiać. Modularne improwizacje Rashada to surrealistyczna podróż w świat muzyki eksperymentalnej często o nieoczywistym etnicznym zabarwieniu. Drugim artystą z zagranicy będzie wiedeński muzyk elektroniczny – JUNG AN TAGEN związany z wydawnictwem Editions Mego, które od ponad dwudziestu lat zajmuje się muzyką komputerową w jej ekstremalnych odmianach.

Polskę reprezentować będą tacy artyści jak LXMP – będące jedną z odnóg uznanego warszawskiej inicjatywy LADO ABC. Kolejną gratką jest krakowsko-poznański tercet SETI SETTERS – to fuzja z pogranicza improwizowanego jazzu i modularnych poszukiwań sonorystycznych. Ich eksperymentalne zapędy spojone są wymownym groovem.

– czytamy w notce organizatora.

Tegorocznym posunięciem organizatorów, na które wart zwrócić uwagę, jest przygotowanie specjalnej odsłony wydarzenia, kierowanej do najmłodszych słuchaczy. Za decyzją, by stworzyć μHIATUS, stanęły bardzo istotne argumenty.

Nowo powstały festiwal „μHIATUS” (czyt. – mikro Hiatus) to propozycja skierowana do dzieci i ich rodziców. Od dłuższego czasu zauważamy, że muzyka elektroniczna oraz improwizowana nie dociera do najmłodszych. Jednym z czynników jest zbyt wysoki poziom głośności takowych koncertów, innym jest to, że sami artyści w procesie tworzenia muzyki raczej nie zwracają uwagi na tego typu odbiorcę. Podczas dwóch dni wydarzenia w godzinach popołudniowych (16-17) odbędą się koncerty, które dostosowane zostaną dla najmłodszego słuchacza. Koncerty będą mieć na celu pokazanie i zaznajomienie dzieci z muzyką sonorystyczną i eksperymentalną oraz pokazaniem, że wcale nie musi być ona trudna w odbiorze. Obydwa dni wydarzenia zapoczątkują spektakle Teatru Pomarańczowy Cylinder. Teatr ten w nietuzinkowy sposób łączy muzyczne jak i aktorskie pasje – przez co w nietypowy sposób stworzy wstęp do koncertów. Teatr ten będzie również animował odbiorców po koncercie.

W tym roku festiwal odbędzie się w wersji hybrydowej. Będzie można posłuchać darmowej transmisji z koncertów poprzez radio Radio Afera lub uczestniczyć w nich w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek. Informacje o biletach znajdziesz TUTAJ.

.

Zdjęcie organizatora

Line-up Hiatus Festival 2021:

SOBOTA 16 października
20.00 – Seti Setters
21:00 – Rashad Becker

NIEDZIELA 17 października
20:00 – LXMP
21:00 – Jung An Tagen & Rainer Kohlberger

Informacje na temat μHIATUS znajdziesz TUTAJ.