fot. K. Daszkowski

Przyszedł czas na odkurzenie klasycznego brzmienia poznańskich Much. Zespół powraca po 7-letniej przerwie, prezentując drugi singiel z nadchodzącej płyty. Lato 2010  z gościnnym udziałem Moniki Borzym już na kanale Kayax TV.

Zespół został założony w 2004 r. w Poznaniu przez Michała Wiraszkę, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. Aktualnie w tym gronie znajduje się jeszcze Stefan Czerwiński i Piotr Kołodyński. Debiutancki album Terroromans został wydany w 2007 r., który uznano za płytę roku przez słuchaczy Trzeciego Polskiego Radia. Muchy do tej pory mają na swoim koncie pięć albumów, z których ostatni – „Powracająca fala” został wydany w 2015 r. Szóste wydawnictwo – Szaroróżowe będzie miało swoją premierę 16 lipca.

Nie powtórzą się, nie potwórzą się te noce… Utwór Lato 2010 opowiada uniwersalną historię o ludziach, którzy w pewnym sensie żegnają swoją młodość. Zespół postanowił wrócić we wspomnieniach do jednego z najważniejszych lat w historii swojego istnienia, zwłaszcza do lata w 2010 r. Był to czas wielkich przełomów, koncertów i muzyki, ale również miłości i brawury.  

Piękny, nostalgiczny tekst napisany przez Michała Wiraszko uzupełnia równie nostalgiczny teledysk, który jest pewnego rodzaju wspomnieniem prawie całej działalności zespołu. Twórcy sięgnęli do swoich najgłębszych archiwów, począwszy od studenckich imprez w 2005 r., na których pojawiły się pierwsze myśli założenia zespołu, a na nagraniach z największych koncernów skończywszy.

Mamy wspomnienie koncertu w Studiu Agnieszki Osieckiej w Trójce z roku 2007, mniejsze i większe trasy koncertowe oraz najważniejsze sceny z filmu „Chcecicośpowiedzieć”. W finale widzimy ujęcia z Open’era 2018 i tego najważniejszego dla tej piosenki Open’era 2010 – opowiadają członkowie zespołu.

7 maja pojawił się pierwszy singiel zapowiadający nową płytę – tytułowe Szaroróżowe, w którym gościnnie możemy usłyszeć utalentowaną Belę Komoszyńską z zespołu Sorry Boys. Utwór mówi o tym, aby akceptować to, co się dzieje, a na co nie mamy wpływu. Raz życie jest różowe i piękne, a raz szare i przygnębiające.

Akceptacja i pogodzenie się z tym jest pierwszym krokiem do satysfakcji. Życie jest po prostu szarorożowe, a fakt, że dokładnie takie kolory mają dowody obywateli naszego kraju, to ewidentnie pewien chichot losu i kontynuacja naszych romantycznych tradycji – zespół o singlu.

Muchy będzie można usłyszeć o okolicy już w przyszłym miesiącu. 10 lipca wystąpią w Wągrowcu na koncercie Rock Noc 2021 oraz 16 lipca na scenie Jarocin Festiwal.