W piątek Estrada Poznańska wypuściła kolejny utwór, który powstał w ramach projektu „Estrada w sieci: Duety”, który realizuje z Miastem Poznań. Inicjatywa polegająca na zaproszeniu artystów do pracy w duetach. Tym razem we współpracy możemy usłyszeć bardzo różnych, ale niezwykle zdolnych artystów.

Z jednej strony Ania Rusowicz, czterokrotna zdobywczyni nagrody Fryderyki, poruszająca się w stylu vintage, ceniąca sobie wolność z hippisowską mentalnością dzieci kwiatów. Z drugiej sekstet BIBOBIT, zespół z niesamowitą jazzową energią, zamiłowaniem do improwizacji muzycznych i zainteresowaniem nowoczesnym brzmieniem. Kompletnie róże style muzyczne oraz inne osobowości nie przeszkodziły w połączeniu sił i stworzeniu czegoś zupełnie nowego. W wyniku tej współpracy powstał utwór „Kropla”, będący mieszanką takich spraw, jak wolność, uzależnienie i wybór.

Jednak początki nie były wcale łatwe. Różne muzyczna zainteresowania artystów sprawiały delikatne problemy w dopasowaniu się i stworzeniu utworu.

„Gdy chłopaki podesłali piosenkę, przeraziłam się. Była kompletnie nie w moim stylu. Nowoczesna harmonia i nowoczesny aranż, a ja przecież jestem artystką vintage’ową, oldscholową… Miałam niezłą zagwostkę, ale w pewnym momencie przyszła do mnie melodia i znalazłam w piosence siebie” – wspomina  Ania Rusowicz.

Efekt końcowy jest powalający. Połączenie różnych stylów jest naprawdę trudne, ale umiłowanie do muzyki pozwala na znalezienie wspólnego języka. Zwłaszcza gdy do warstwy muzycznej i słownej dołożymy również obraz. Animowany teledysk jest dziełem Jędrzeja Guzika i Joanny Wiernickiej z CUD STUDIO. Odbiorca zostaje przeniesiony do surrealistycznego świata, który może zinterpretować przez pryzmat własnych doświadczeń życiowych, przez co wnioski będą bardziej osobiste. W animacji nie zabrakło kadrów z charakterystycznych miejsc w Poznaniu, możemy w niej zobaczyć np. Stary Rynek.

kadr z animacji

“To utwór o decyzjach i o tym, że w ich podejmowaniu trzeba być czujnym, bo niekiedy uginając się dla wygody lub z lenistwa, może się okazać, że popłynęliśmy (dosłownie) i przekroczyliśmy dawno granice godności i własnej wolności” – opowiada Daniel Moszczyński, współautor tekstu.

„Kropla” to powiew świeżości na poznańskiej scenie muzycznej. Po raz kolejny mamy dowód na to, że projekt „Estrada Poznańska: Duety” jest ciekawą inicjatywą, a efekty pracy artystów często przerastają oczekiwania.