„Projekt TAXI”, który zdążyliśmy poznać już w poprzednim roku doczekał się swojej kontynuacji. Projekt został zapoczątkowany z inicjatywy Zuzanny Głowackiej podczas 6. edycji festiwalu OFF Opera w czerwcu 2020 roku i miał trwać do jesieni tego samego roku. Ogólną ideą festiwalu jest ukazanie muzyki poważnej jako muzyki dla każdego, a nie jedynie elitarnego grona odbiorców. Wtedy wzięli w nim udział tacy artyści jak Adam „Łona” Zieliński (znany z duetu Łona&Webber) oraz Jacek Szymkiewicz (lider grupy „Pogodno”).

6. edycja festiwalu organizowana przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury nosiła nazwę „Głosy miasta”. Warsztaty miały skupić się na historiach mieszkańców, ponieważ to właśnie indywidualne ludzkie opowieści tworzą panoramę miasta. Ale jak poznać te historie? Organizatorzy festiwalu w tym celu do współpracy zaprosili trzy grupy zawodowe. Byli to m.in. taksówkarze, kelnerki i barmani oraz bikiniarze.

Artyści za swój cel obrali poznańskich kierowców taksówek, ponieważ to właśnie Oni słyszą i widzą najwięcej historii różnych osób. Już 22 czerwca muzycy wyruszyli w miasto, aby przybliżyć opowieści poznańskich taksówkarzy. Finał projektu odbył się w klubie TAMA, gdzie zaprezentowane zostały zebrane materiały. Wszyscy twórcy byli nastawieni na krótką współpracę w ramach projektu, jednak z końcem roku okazało się, że jest to zdecydowanie ambitniejsze przedsięwzięcie. To co udało się osiągnąć w pierwszej fazie projektu pozostawiło niedosyt. Dlatego została podjęta decyzja o kontynuacji projektu, w zmodyfikowanym składzie oraz nowej formie, ponieważ tym razem wszystko jest dokumentowane na kamerach. Nową odsłoną inicjatywy zajmują się Łona, Kacper Krupa oraz Andrzej Konieczny (muzycy ze składu Siema ziemia).

Na YouTube 24 stycznia 2021 roku pojawił się muzyczny live. Są to fragmenty utworów, które powstały z inspiracji taksówkarskiej. Poznajemy historię taksówkarza, który podczas nocnego kursu, próbuje prowadzić small talk z dziewczyną, która okazuje się „sexworkerką”.  Jest to tylko jedna z licznych opowieści jakie uda Nam się usłyszeć w ramach tego projektu.

Sama muzyka mimo topornego brzmienia idealnie komponuje się z opowiadaną przez Łonę historią oraz samą scenografią. Wideo zostało nakręcone w Centrum Motoryzacji Historycznej w Fiałkowie pod Poznaniem. Dodatkowo w materiale usłyszymy komentarz Łony na temat całej inicjatywy. Filmik można uznać za zwiastun tego co czeka Nas na zwieńczeniu „Projektu TAXI”. Oprócz live’u zostały opublikowane dwa oddzielne filmiki z taksówkarzami, którzy byli inspiracją do kontynuacji przedsięwzięcia. Niestety nadal nie dowiedzieliśmy się, kiedy zostaną zaprezentowane rezultaty współpracy, ponieważ jak twierdzi Łona jest to projekt, który podąża własną ścieżką.