Wernisażem 29 marca o godz. 18 rozpocznie się wystawa Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2018 roku. To piąta edycja, w tym roku wyjątkowo rozbudowanego, wydarzenia. Projekty grafików będzie można oglądać do 28 kwietnia na 3 poziomach prestiżowej Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru, a szeroki program wydarzeń towarzyszących zadowoli najbardziej wymagających odbiorców.

Trzydzieści finałowych prac wybranych przez Jury pod przewodnictwem Rosława Szaybo, prezentuje różnorodne koncepcje tego, w jaki sposób grafika projektowa aktualnie współgra z muzyką. Ekspozycja to nie tylko same okładki. Jeden z poziomów wystawy to także zetknięcie z muzyką wykonywaną przez artystów, których okładki trafiły do finałowej trzydziestki, a są to m.in. Dawid Podsiadło, B.O.K, Siksa, Wczasy, The Dumplings czy Sławek Jaskułke. Wernisażowi wystawy będzie towarzyszył koncert fortepianowy w ramach międzynarodowej akcji Piano Day, na którym zagrają Michał Kmieciak, Wojtek Szczepanik, Ivan Muela, Małgorzata Szczwany i Szymon Siwierski.

Wielowymiarowy świat projektowana graficznego, we wciągający sposób przybliżą podczas oprowadzania po wystawie jeden z jurorów konkursu – Rafał Szenrok ze Studia Graficznego Morski oraz Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i pomysłodawca Konkursu 30/30/. Na program towarzyszący złożą się też kwietniowe wydarzenia. Akcja edukacyjna Słuchaj mądrze Stowarzyszenia Decybel to warsztaty, dzięki którym dowiemy się jak słuchać muzyki, by czerpać maksimum przyjemności i nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Tłocznia i drukarnia TAKT ujawni kuluary produkcji albumu muzycznego – na spotkaniu poznamy kolejne etapy powstawania nośników i okładek, od studia nagrań po sklepową półkę. Szczególnie interesującym wydarzeniem dla grafików będzie wykład Rozwój okładki płytowej na przestrzeni lat (2000-2019) na podstawie wybranych autorskich przykładów, który wygłosi Grzegorz Forin Piwnicki – jeden z najlepszych twórców okładek w Polsce. Przeprowadzi on także warsztaty dla grafików.

Na finał wystawy szykują się szczególnie atrakcyjne wydarzenia. Na dziedzińcu Starego Browaru stanie jedna ze scen Festiwalu Enea Spring Break 30/30 STAGE tworzona we współpracy Wydawnictwa Miejskiego Posnania, Starego Browaru i SkullCandy, na której podczas dwóch festiwalowych dni zagrają m.in. belgijska rewelacja ostatnich miesięcy R.O. x Konoba czy coraz bardziej rozpoznawalna Agata Karczewska, tuż po premierze swojego debiutanckiego albumu. Nie zabraknie też wydarzenia poświęconego Krzysztofowi Komedzie, w rocznicę urodzin artysty 27 kwietnia. Ponadto, w programie giełdy fonograficzne, które swoimi setami didżejskimi oprawią poznańskie Wczasy i Kuba Karaś z duetu The Dumplings. Także w Galerii Starego Browaru, wśród eksponowanych okładek – w piątek, 26 kwietnia podczas uroczystej gali o godz. 18, w ogarniającej miasto muzyczno-artystycznej zawierusze powodowanej przez Enea Spring Break Festival and Conference, dowiemy się, kto zwycięży w jubileuszowej, V edycji Konkursu.

Konkurs 30/30 jest organizowany przez Miasto Poznań i Wydawnictwo Miejskie Posnania w partnerstwie z festiwalem Spring Break i Starym Browarem. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.