Nowy tydzień przed nami, a to oznacza, że czas na najświeższy przegląd wydarzeń kulturalnych ze stolicy wielkopolski! Co czeka na Poznaniaków w tym tygodniu? Sprawdźmy!

15-03-2021 (poniedziałek) – Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1, godz. 19:00 12 Tenorów & Diva – Melanie Goerlitz – koncert – bilety w cenie 90, 110, 120 i 130 zł.

12 Tenorów & Diva – to potęga wokalu, która wzbudza entuzjazm nie tylko dzięki odmiennym możliwościom głosowym, ale także poprzez porywającą energię na scenie, która połączona z humorem, burzy stereotypowy obraz klasycznej muzyki wokalnej i instrumentalnej. Podczas koncertu będzie można usłyszeć najsłynniejsze i najpiękniejsze fragmenty operetek, oper, musicali oraz aranżacje utworów współczesnych takich, jak ponadczasowa Granada Austina Lary, czy też hit Jana Kiepury Brunetki Blondynki, przeboje grupy ABBA: Mamma Mia, Dancing Queen, a także wiele innych wspaniałych utworów w wykonaniu 12 niezwykle uzdolnionych tenorów oraz towarzyszącej im Melanie Goerlitz – światowej sławy solistki z Nowego Jorku. Wykonawcom akompaniować będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej INSO – która każdego roku koncertuje w największych salach koncertowych Europy. Producentem programu jest znany od 20 lat światowej publiczności Maestro Woytek Mrozek – producent, dyrygent, kompozytor, aranżer, solista i manager sztuki.

15-03-2021 (poniedziałek) – Aula Nova, Plac Stefana Stuligrosza 1, godz. 19.00 – Koncert Prof. Jadwiga Kaliszewska in memoriam

Profesor Jadwiga Kaliszewska była jednym z najwybitniejszych pedagogów w dziedzinie sztuki skrzypcowej. W rocznicę śmierci prof. Kaliszewskiej absolwenci poznańskiej Akademii Muzycznej, stanowiący obecnie liczne grono wybitnych skrzypków – instrumentalistów i pedagogów, zbierają się, aby okolicznościowym koncertem uczcić jej pamięć. Podczas tego wydarzenia usłyszymy utwory takich twórców jak m.in. Johannes Brahms, Karol Szymanowski, czy Jan Astriab. W związku z obecną sytuacją epidemiczną bezpośrednio w koncercie, będzie mogła uczestniczyć ograniczona liczba widzów, dlatego też całość wydarzenia zostanie zarejestrowana i opublikowana na kanale YouTube, Facebooku oraz stronie internetowej Akademii Muzycznej.

18-03-2021 (czwartek) – Collegium Da Vinci – Aula Artis, ul. Tadeusza Kutrzeby 10, godz. 20:00 – Koncert – Hanna Banaszak – bilety w cenie 69, 99 i 119 zł

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec 1970 roku, a dzięki swojej wiarygodności, wrażliwości i różnorodności zachwyca po dziś dzień. Nazywana jest wokalistką wszechstronną. Potrafi znakomicie zinterpretować zarówno piosenkę literacką, jak i zaśpiewać na poziomie światowym klasykę i jazz. Hanna Banaszak współpracowała z najwybitniejszymi polskimi twórcami m. in. Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, czy Wojciechem Młynarskim. Jej najbardziej znane utwory to m.in. Pogoda ducha, czy pochodzący z 2020 roku singiel Stoję na tobie ziemio zapowiadający nowy album artystki o tym samym tytule.

20-03-2021 (sobota) – Kino Teatr Apollo, ul. Franciszka Ratajczaka 18, godz. 16:00/19:00 – Mayday 2 – spektakl gościnny

Mayday 2 to kontynuacja Mayday – wielobarwnej historii sympatycznego taksówkarza, który zaplanował sobie 2 ciepłe domy z pięknymi żonami. Szczęśliwie udaje mu się prowadzić podwójną grę do momentu, kiedy jego dorastające dzieci dowiadują się o sobie w Internecie. Oczywiście ciekawość, oraz dziwne zbiegi okoliczności powodują chęć spotkania młodzieży… Jak dalej potoczy się ta historia? Jedno jest pewne zwrotów akcji i dobrego humoru z pewnością nie zabraknie.

20-03-2021 (sobota) – Sala Wielka, CK Zamek ul. Święty Marcin 80/82, godz. 19:00 – Moja muzyka #83: „Dźwięk / Ciało / Akcja” – koncert – bilety w cenie 5 zł

Koncert Dźwięk / Ciało / Akcja poświęcony jest relacjom pomiędzy dźwiękiem, obrazem a ruchem. Jest kontynuacją problematyki poruszanej na IV edycji International Conference of Dalcroze Studies The listening body in action, jaka odbyła się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2019 roku. W programie sobotniego koncertu – utwory muzyczne i plastyczne tworzone specjalnie dla ruchu lub inspirowane ruchem ciała oraz dyskusja.

21-03-2021 (niedziela) – Blue Note, ul. Kościuszki 79, godz. 20:00 – Bolewski & Tubis – koncert – bilety w cenie 35/45 zł (dostępne na stronie: Blue Note Jazz Club oraz Centrum Informacji Kulturalnej)

Podczas koncertu muzycy zaprezentują materiał z najnowszej płyty zatytułowanej Bez końca, której premiera odbyła się we wrześniu 2020 roku. Ponadto przypomną także kilka utworów ze swojej debiutanckiej płyty Lunatyk, która ukazała się 2 lata wcześniej. Bolewski & Tubis to duet złożony z Radka Bolewskiego – śpiewającego i grającego na perkusji oraz Macieja Tubisa – grającego na fortepianie i syntezatorze basowym. Muzycy w całkowicie unikatowy sposób połączyli grę na 4 instrumentach akustycznych bez dodawania jakichkolwiek elektronicznych sampli czy loopów. Ich najnowsza płyta to 8 niezwykłych opowieści, w której każdy z słuchaczy odnajdzie odbicie swoich własnych pragnień, wątpliwości i priorytetów.

21-03-2021 (niedziela) – Teatr Wielki, ul. Fredry 9, godz. 18:00 Koncert symfoniczny – dyr. Jacek Kaspszyk

Jacek Kaspszyk to jeden z najbardziej uznanych polskich dyrygentów, laureat najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki, dyrygujący czołowymi orkiestrami w kraju i za granicą. Podczas niedzielnego koncertu symfonicznego usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak: Richard Wagner, Gustav Mahler czy Franz Schubert.

Więcej informacji i bilety na stronie: https://opera.poznan.pl

Co w kinach ? Sprawdźmy !

Kino Rialto ul. Dąbrowskiego 38

Repertuar 15.03 (poniedziałek) – 18.03 (czwartek)

Każdy ma swoje lato

„Każdy ma swoje lato” to debiutancki film Tomasza Jurkiewicza opowiadający o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości i głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach. W rolach głównych: Anita Poddębniak, Maciej Grzybowski, Nicolas Przygoda oraz Sandra Drzymalska.

Co w duszy gra

„Co w duszy gra” to film animowany produkcji Disney i Pixar. W filmie śledzimy losy Joe Gardnera, który prowadzi zespół muzyczny w gimnazjum. Jego prawdziwą pasją jest jednak jazz. Joe przeżywa kryzys, jaki jest udziałem wszystkich artystów. Coraz wyraźniej dostrzega, że jego marzenie by być muzykiem jazzowym, nie spełni się i dlatego zadaje sobie pytania „Po co tu jestem? Jaki jest cel mojego życia?”. Czy bohater stawi czoła problemom i osiągnie swój cel ?

Zabij to i wyjedź z tego miasta

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to animacja Mariusza Wilczyńskiego, której autor poświęcił 14 lat życia. To poetyckie, surrealistyczne widowisko, będące podróżą w przeszłość kraju oraz swoją własną. Opowieść o dzieciństwie w czasach PRL-u, młodości przeżytej w czasach transformacji, a także zmieniającej się Polsce, która powoli zaczynała nabierać piękniejszych barw.

Pełen repertuar i dokładne godziny sensów na stronie: https://www.kinorialto.poznan.pl/

Kino Apollo, ul. Ratajczaka 18

Repertuar 15.03 (poniedziałek) – 18.03 (czwartek)

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Jeźdźcy sprawiedliwości

Markus wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu nie była zwykłym wypadkiem a starannie zaplanowanym zamachem…

Palm Springs

Beztroski Nyles i zadeklarowana singielka Sarah poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

Szarlatan

Film w reżyserii Agnieszki Holland, to oparta na faktach historia czeskiego zielarza i uzdrowiciela Jana Mikolášeka, którego niezwykłe umiejętności są coraz częściej poddawane próbom w totalitarnym państwie, a niesamowity dar z dnia na dzień staje się największym przekleństwem.

Pełen repertuar i dokładne godziny sensów na stronie: http://kinoapollo.pl/

Kino Muza, ul. Masztalarska 8

Repertuar 15.03 (poniedziałek) – 18.03 (czwartek)

Amonit

Mary Anning jest paleontologiem i kolekcjonuje skamieliny. Aby utrzymać siebie i chorą matkę sprzedaje je turystom. Pewnego dnia jeden z turystów, Roderick Murchison wraz z żoną Charlotte przychodzą do pracowni Mary. Roderick prosi Mary, aby zaopiekowała się Charlotte, u której zdiagnozowano melancholię. To dwie kobiety z zupełnie innych światów. Jednak pomimo innych osobowości Mary i Charlotte odkrywają, że każda z nich może zaoferować to, czego szuka druga.

Ściana cieni

Film w reżyserii Elizy Kubarskiej, opowiada historię dwóch zupełnie innych kultur u podnóża góry Kumbhakarna. Góra ta w tradycji Szerpów uznawana jest za świętą górę i jest ściśle chroniona przez buddyjskich mnichów i mieszkańców wspomnianej wioski. W świecie zachodu Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z wciąż niezdobytej wschodniej ściany sięgającej niemal osiem tysięcy metrów, na którą wejście uznawane jest za jedno z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie.

Pełen repertuar i dokładne godziny sensów można znaleźć na stronie: https://www.kinomuza.pl/