Nowy tydzień przed nami, a to oznacza, że czas na kolejny przegląd wydarzeń. Co w najbliższym czasie czeka na pasjonatów kultury w Poznaniu? Sprawdźmy!

21-02 (niedziela) – Premiera dokumentu „Malta w czasie zarazy” w reż. Agnieszki Nawrockiej, godz. 20:00 (wydarzenie online)

Dokument „Malta w czasie zarazy” to relacja z jubileuszowej – 30 edycji Festiwalu Malta, która odbyła się w cieniu pandemii COVID-19. Poznańska reporterka Agnieszka Nawrocka dokumentowała trwający od 11 czerwca do 30 sierpnia festiwal, podążając z kamerą za organizatorami, artystami i artystkami oraz publicznością. Śledziła prace zespołu Fundacji Malta, dokumentowała ich wysiłek włożony w organizacje wspomnianego przedsięwzięcia, a także emocje i obawy pomysłodawców, związane z faktem, czy w tej niepewnej sytuacji to wszystko się uda. Ponadto bacznie obserwowała wydarzenia artystyczne, rozmawiała z publicznością, zbierała różne opinie na temat wspomnianej imprezy, co w efekcie złożyło się na dokument pt. „Malta w czasie zarazy”, którego premiera odbędzie się już w tę niedzielę na kanale YouTube festiwalu.

22-02 (poniedziałek) – Teatr PolskiPlaneta Beckett – internetowy projekt teatralny (wydarzenie online)

Dramaty Samuela Becketta przedstawiają strach i niepokój, podobny do tego, którego wielu z nas doświadczyło także podczas pandemii. Dlatego też Teatr Polski zaprasza do uczestnictwa w internetowym projekcie teatralno-filmowym poświęconym twórczości Becketta, na który pomysł narodził się właśnie na początku pandemii. Planeta Beckett to cykl filmów zrealizowanych przez studentów reżyserii, w których w główne role wcielili się aktorzy i aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu. Siedem różnych, ciekawych i dających do myślenia historii o człowieku, życiu i przemijaniu. Ciekawi jak potoczy się każda z nich?

26-02 (piątek) – Kino Teatr Apollo, godz. 17:00
Spektakl Teatru Capitol – Skok w bok (wydarzenie z udziałem publiczności) – bilety w cenie 109 zł.

Spektakl w reżyserii Andrzeja Rozhina, to historia dwóch par z długoletnim stażem, które po raz kolejny wybierają się na wspólnie wakacje do tej samej willi i oczywiście… z tymi samymi partnerami. Jednak, aby przełamać rutynę przed samym wyjazdem panowie decydują się  namówić swoje partnerki na spędzenie tych wakacji oddzielnie. Jak potoczy się ta historia? Co wydarzy się podczas tych zupełnie innych wakacji?

26-02 (piątek) – Teatr Wielki, godz. 19:00
Beethoven/Karłowicz- (koncert z udziałem publiczności) – bilety w cenie 20-100 zł.

Teatr Wielki zaprasza na koncert Ludwig van Beethoven: uwertura Egmont op. 84 scena i aria Ah! Perfido op. 65 Mieczysław Karłowicz: poemat symfoniczny Powracające fale op. 9, w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu. Koncert poprowadzi: Małgorzata Pawłowska.

26-02 (piątek), godz. 19:00, 27-02 (sobota), godz. 19:00, 28-02 (niedziela) godz. 18:00 – Teatr Polski
„Kordian” J. Słowacki w reż. Jakuba Skrzywaneka, (wydarzenie
z udziałem publiczności) – bilety w cenie  55 zł (N) i 35 zł (U).

Spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywaneka, to opowieść o pokoleniu urodzonym w czasie transformacji ’89 w Polsce, która pomimo iż jest już wolna, to wciąż obarczona jest jednak wieloma mitami wykluczających się narracji historycznych i ciągłej walki między martyrologią a chęcią jej negacji. Spektakl to próba odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Jakich ? O tym każdy z widzów musi przekonać się sam.

26-02 (piątek) / 28-02-2021 (niedziela) – Mój Teatr
Dwoje na fotelu

On i ona – dwoje na fotelu lub w jego pobliżu prowadzą zabawny, pełen absurdów i zwrotów akcji dialog. Komedia ta jest bezpośrednim nawiązaniem do sztuki Marka Zgaińskiego pt. „Arka, czyli dwoje na kanapie”, która to 10 lat temu zainaugurowała działalność Mojego Teatru. Ciekawi przebiegu tej damsko-męskiej rozmowy?

Poza wspomnianym wydarzeniem Mój Teatr zaprasza także w sobotę 27 lutego na godz. 18:00 na Czułe struny, czyli białe tango oraz na Randkę w ciemno o godz. 20:00

A co ciekawego w poznańskich kinach? Zobaczmy!

12-02 (piątek) – 28-02 (niedziela) – CK Zamek
Kino pałacowe powróciło!

Od 12 lutego Kino Pałacowe ponownie otwarte. Seanse odbywają się w wymaganym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. W salach zajętych może być tylko 50 % miejsc. A już od dziś na wszystkich wielbiciel kina czekają m.in. film w reżyserii Grzegorza Zaricznego „Proste rzeczy”, animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, a także zagraniczna produkcja „Metamorfoza ptaków”.

Poza tym od 15 do 25 lutego 2021 roku w Kinie Pałacowym w ramach Nowohoryzontowy pakiet startowy – 4 przedpremiery na start kina, współorganizowanego razem ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, będzie można zobaczyć także 4 przedpremiery z ostatniej edycji Nowych Horyzontów w tym m.in. już wcześniej wspomniane produkcje takie jak „Proste rzeczy” i „Metamorfoza ptaków” oraz film Ivana Ostrochovský’ego pt. „Słudzy” czy „Niepamięć” w reżyserii Christosa Nikou.

20-02 (sobota) godz. 20:30, 27.02 (sobota) godz. 20:30, 28.02 (niedziela) 18:00 – Kino Muza
Przedpremierowo – Obiecująca młoda kobieta – bilety w cenie 18/15/12 zł.

Cassie (Carey Mulligan) była obiecującą, młodą kobietą dopóki tajemnicze wydarzenie nagle nie zakłóciło jej dotychczasowego życia. Czy będzie potrafiła wykorzystać daną jej szansę i naprawi błędy z przeszłości?

Ponadto od 22-02 (poniedziałek) do 25-02 (czwartek) Kino Muza zaprasza także na inne pokazy filmowe m.in.

Sound of Metal

Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o debiutanckiej płycie zaczyna się spełniać, Ruben niespodziewanie zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, legło w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą.

Lekcja Miłości

Ekscentryczna, kochająca kolorowe stroje kobieta tuż przed siedemdziesiątką, po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Pewnego dnia poznaje Wojtka, który zakochuje się w niej bez pamięci. Co zrobi kobieta ? Czy zmieni swoje życie i odważy się żyć po swojemu na nowo?

22.02(poniedziałek) Kino Rialto, godz. 18:00 
Zimna Wojna

„Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to rozgrywająca się na przełomie lat 50 i 60 XX wieku historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem, gdyż polityka i inne przeszkody stają im na drodze. Czy będą w stanie je pokonać i zaznają prawdziwej miłości?

Ponadto od 22-02 (poniedziałek) do 25-02 (czwartek) Kino Rialto zaprasza także na inne pokazy filmowe m.in.

Helmut Newton: Piękno i bestia

Kim tak naprawdę był Helmut Newton?  Zaskakujący obraz Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki m.in. Catherine Deneuve, Grace Jones, czy Charlotte Rampling.

Palm Springs

Beztroski Nyles (Andy Samberg) i zadeklarowana singielka Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

Jeszcze jest Czas

Konserwatywny farmer, przenosi się do Los Angeles, by zamieszkać ze swoim synem Johnem i jego rodziną. Czy ojciec i syn, będą po wielu latach w stanie się porozumieć i zaakceptować dzielące ich różnice?