Iceland To Poland to pierwszy na świecie podróżujący festiwal muzyczny, który skupia się na połączeniu kulturowym dwóch, blisko powiązanych ze sobą krajów: Islandii i Polski poprzez platformę muzyki i sztuki. Projekt powstał w 2016 roku, a jego pomysłodawczynią jest Wiktoria Joanna Ginter, Polka mieszkająca na Islandii, blisko związana z tamtejszą sceną muzyczną. Islandzka scena muzyczna jest znana na całym świecie ze swojego wysokiego poziomu artystycznego, różnorodności i charakterystycznego brzmienia. Także w Polsce zaskarbiła sobie rzesze fanów i naśladowców. Teraz chcemy jeszcze bardziej ją przybliżyć i włączyć w kulturę Polską dla wzajemnej inspiracji oraz edukacji. Mamy nadzieję, że projekt ten zaowocuje eksplozją kreatywności oraz natchnie grono fanów muzyki do poszerzenia horyzontów i zaczerpnięcia świeżego powiewu dźwięków prosto z Krainy Lodu.

W tym roku ITP skupia się na muzyce elektronicznej w różnych jej wydaniach. Lineup festiwalu to aYia, President Bongo i Högni.

Iceland to Poland 2019 odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2019. Islandzkie projekty muzyczne odwiedzą cztery polskie miasta. Zagrają kolejno:

20.08 Tama – Poznań

https://www.facebook.com/events/321333152066623/
https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/iceland-to-poland/

21.08 Klub Studio – Kraków

https://www.facebook.com/events/419621542126473/
https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/iceland-to-poland/

23.08 Progresja – Warszawa

https://www.facebook.com/events/545333349293093/
https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/iceland-to-poland/

24.08 B90 – Gdańsk

https://www.facebook.com/events/2341806972775411/
https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/iceland-to-poland/

Info o artystach uczestniczących w Iceland to Poland 2019:

aYia – to enigmatyczne trio z Reykjaviku pobudziło wyobraźnię niejednego konesera muzyki elektronicznej i trip-hopowej swoimi głębokimi, ambientowymi brzmieniami przeplatanymi dark synthem i nawiedzającym wokalem. To zespół, który nie tylko brzmi, to artystyczny zamysł, świadoma droga ludzi, którzy konsekwentnie i bez pośpiechu realizują swoją pasję. Pomysłodawczynią projektu była Ásta Fanney Sigurðardóttir, artystka realizująca się także w świecie sztuk wizualnych i poezji. Skład aYia uzupełnili Kári Einarsson i Kristinn Roach, z którymi Ásta pracowała przy własnych projektach muzycznych. Ich pierwsze utwory prezentowane były w ramach serii Hvalreki – cyfrowych wydawnictw wytwórni Bedroom Community. I to właśnie ten label/kolektyw w 2018 roku wydał ich debiutancki album. W opinii wielu, to jedna z najlepszych płyt ubiegłego roku. W Polsce aYia występowali już jako support islandzkiej legendy – GusGus i zaskarbili sobie wiernych słuchaczy. Znikome informacje na temat tego projektu dodają mu uroku i przyprawiają o zaciekawienie. To trzeba zobaczyć i poczuć!

Mr Silla – eteryczna i melancholijna. Znana przede wszystkim z zespołu Múm, a także z duetu Mr. Silla & Mongooseislandzka. Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i multiinstrumentalistka. Sigurlaug Gisladóttir, zadebiutowała solowo w 2015 roku albumem „Mr. Silla”. Downtempo i emocjonalny electro synth-pop. Album jest delikatny i melancholijny i przepięknie zbalansowany, zebrał świetne recenzje na Islandii.
Sigurlaug ma na koncie współpracę z Sóley, Seabear, Sin Fang, Snorri Helgason i Amiiną. Ma ogromne doświadczenie, zagrała setki koncertów na całym świecie. Magazyn Rolling Stone zaliczył jej występ do dziesiątki najlepszych wydarzeń Iceland Airwaves 2015. Na koncie ma też kilka sesji nagraniowych dla stacji radiowej KEXP.
Jesteśmy bardzo podekscytowani tym występem!

President Bongo – najbardziej kojarzony jako kompozytor i wokalista z elektronicznej grupy GusGus. Niezwykle uzdolniony, muzyk z chirurgiczną precyzją. Do tego fotograf, producent, DJ, żeglarz, twórca filmów krótkometrażowych, okładek płyt i prac wizualnych, założyciel wydawnictwa Radio Bongo oraz klubu Tom Selleck Club promującego wąsy. Debiutancki krążek President Bongo „Serengeti” to najprościej ujmując EDM magnus opus, korzystujący z rytmów elektronicznych i tradycyjnych. President Bongo tworzy coś zupełnie nowego, odpornego na próby zaszufladkowania. „Serengeti” odwołuje się do spalonego słońcem afrykańskiego pejzażu i migracji zwierząt. Mocno eksperymentalny, eklektyczny, nieoczywisty i zrobiony z rozmachem krążek. Nie możemy się doczekać tego setu!

Högni – wyciszenie z elektroniką. Znany również głównie z GusGus oraz indie folk group Hjaltalin, to solowy projekt wokalisty Högni Egilsson. W 2017 roku wydał on „Two Trains” nakładem wytwórni Erased Tapes Records (Kiasmos, Ólafur Arnalds, Nils Frahm). Nietypowe brzmienie muzyki „Two Trains” opiera się na wielu różnorodnych elementach np. electronic, modern classical, ambient, drone, industrial, future jazz, future r’n’b. Na płycie słychać 40-sto osobowy chór męski, orkiestrę smyczkową, partie fortepianowe, perkusję i właśnie elektronikę oraz jedyny w swoim rodzaju emocjonalny głos Högniego. Inspiracją do „Two Trains” jest dosłownie – opowieść o dwóch lokomotywach, które zapoczątkowały na Islandii nową erę. Transportowały kamienie i żwir na budowę portu Reykjavik. To jedyne pociągi na Islandii. Po 4 latach odstawione na bok i już nigdy więcej nie wyjechały. Dla Högni „Two Trains” to bardzo osobisty materiał „z pewnego okresu w moim prywatnym życiu, w którym zderzyłam się z samym sobą, z moim własnym ja.” Nominowany wraz obok Bjork do Nordic Music Prize w 2018. Laureat Icelandic Music Awards w kategorii najlepszy debiutant i najlepszy kompozytor. Högni to jeden z najchętniej słuchanych i zapraszanych na wszystkie wydarzenia muzyczne artystów.
Melancholijny, mroczny i romantyczny.